Kmotrové a svatebčané ve středu Čech v 17. století až do poloviny 18. století

Křtitelnice s květinami
Čas čtení: 5 min.

Při hledání předků často uvažujeme o tom, zda by nám nemohli pomoci ti, kteří jsou uvedeni v matričních zápisech společně s nimi – kmotrové a svatebčané. „Přece to museli být jejich příbuzní nebo dlouhodobí přátelé“, říkáme si. Není to mylná úvaha, podle mě, jen, bohužel, neplatí vždy a všude, jak už vím. Co jsem tedy při svém pátrání zjistila k identitě kmotrů a svatebčanů?
Pokračovat ve čtení „Kmotrové a svatebčané ve středu Čech v 17. století až do poloviny 18. století“

Matriky obce Cholewiana Góra, nyní gmina Jeżowe, powiat niżański, województwo podkarpackie

Čas čtení: 3 min.

Obec Cholewiana Góra, nyní gmina Jeżowe, powiat niżański, województwo podkarpackie po většinu historie spadala pod farnost (parafia) Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem, od 23. 6. 1952 samostatná fornost (parafia) Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Cholewianej Górze.
Pokračovat ve čtení „Matriky obce Cholewiana Góra, nyní gmina Jeżowe, powiat niżański, województwo podkarpackie“

Jak najít k jakému panství patřila konkrétní obec

Mapa a kompas
Čas čtení: 4 min.

Často při hledání předků řešíme otázku, jak lze najít informaci o tom, k jakému panství patřila obec, v níž hledáme předky. Někdy to vůbec není snadné. Ideální by bylo, pokud by se hranice panství v historii neměnily, jenže ony se trochu měnily i u rozsahem hodně stabilních panství. A byla i panství, u nichž se až příliš často měnilo to, jaké vesnice (nebo jen části vesnice) k nim zrovna patří. Je proto dobré se zajímat nejen o to, k jakému panství vesnice patřila, ale i o to, kdy k němu patřila a zda to byla celá obec nebo jen několik chalup z ní. A to bývá poměrně obtížné.
Pokračovat ve čtení „Jak najít k jakému panství patřila konkrétní obec“

Stará verze archivního portálu Szukaj w Archiwach 31. 5. 2021 končí – jak v novém portálu vyhledat matriku

Smutný anděl s hodinami
Čas čtení: 6 min.

Polský archivní portál Szukaj w Archiwach běžel od roku 2019 ve dvou verzích – staré na adrese szukajwarchiwach.pl a nové na adrese https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/. Starý portál už nebyl aktualizován, přesto byl hojně využíván. 31. 5 2021 byl starý portál vypnut a běží už pouze nový portál. V článku, který byl 22. 5. 2022 aktualizován, se dozvíte, jak je na novém portálu možné vyhledávat matriky.
Pokračovat ve čtení „Stará verze archivního portálu Szukaj w Archiwach 31. 5. 2021 končí – jak v novém portálu vyhledat matriku“

Jak hledat předky v Polsku – stručný úvod

Polské vlajky na domě
Čas čtení: 10 min.

Občas se mě lidé ptají, jak mohou hledat svého předka, který přišel z Polska, bydlel tam nebo tam bojoval či zemřel. Pokusím se zde velmi stručně popsat možnosti hledání na současném i minulém území Polska. Počítejte ale, prosím, s tím, že jeden článek nedokáže postihnout hledání na tak rozlehlém a rozmanitém území. Nestačila by na to nejspíš ani tlustá kniha. Počítejte také, prosím, s tím, že nejsem expertkou na polskou genealogii, jen nějakou dobu hledám své předky z Haliče, polsky rozumím a o polskou genealogii se zajímám.
Pokračovat ve čtení „Jak hledat předky v Polsku – stručný úvod“