Trestní zákony a gayové od roku 1852

Mříže vězeňské cely

Včera jedna kolegyně objevila v matrice úmrtí zapsanou sebevraždu dvou mladých mužů, kteří se posledního říjnového dne roku 1933 zastřelili v lese u jedné malé obce v Čechách. Jednomu bylo 20 let a druhému 16 let. Těžko říct, co je k takovému činu mohlo dovést. Jednou z možností je, že byli gayové, kteří tehdy měli obtížný život, natož na vesnici. Vezmeme-li do úvahy, že starší z nich možná nenastoupil na povinnou vojenskou službu (nastupovalo se 1. října v roce, kdy muž dovršil 20 let věku), za což mu hrozilo vězení, museli by se rozloučit na několik let. Navíc hrozilo vězení oběma mužům, protože žít jako gay bylo trestné.
Pokračovat ve čtení „Trestní zákony a gayové od roku 1852“

Smečno a Muncifaj je a není totéž

Město Smečno

Kdo hledá předky na severozápad od Prahy směrem ke Kladnu a Slanému (nebo i k Rakovníku) jistě se potká s názvem města Muncifaj. Brzy zjistí, že jde o dnešní město Smečno. Věc je ovšem trochu „zapeklitější“ než pouhé přejmenování městečka. Paralelně se totiž ve stejné době setká zároveň i s názvem Smečno. Proč? Hledala jsem odpověď.
Pokračovat ve čtení „Smečno a Muncifaj je a není totéž“

Jak žádat Vojenský historický archiv (VHA) o informace o vojácích

Archiv - krabice v regálech

Předkové mnohých z nás bojovali v I. nebo ve II. světové válce (nebo byli v odboji). Dokumentaci těchto vojáků má na starosti Vojenský historický archiv (VHA), který je součástí Vojenského ústředního archivu (VUA). VHA je možné požádat o placenou rešerši, tedy o vyhledání informací o vojácích a zaslání kopií nalezených materiálů. Narážím občas na dotazy, jak na to, proto se zde podělím o vlastní zkušenost.
Pokračovat ve čtení „Jak žádat Vojenský historický archiv (VHA) o informace o vojácích“

Ovčáci v 17. a 18. století – úvod k hledání a názvosloví

Ovčí stádo na pastvě

Snaha najít stopy předků mě nyní přivedla k ovčákům, tedy jedné z profesních skupin, jejíž členové se hodně přemisťovali po kraji a je proto složitější najít o nich záznamy. Zjistila jsem, že při hledání pomáhá znát alespoň rámcově organizaci práce v ovčínech a názvy jednotlivých ovčáckých funkcí či pozic. To je také hlavní náplní dnešního článku.
Pokračovat ve čtení „Ovčáci v 17. a 18. století – úvod k hledání a názvosloví“