Stará verze archivního portálu Szukaj w Archiwach 31. 5. 2021 končí – jak v novém portálu vyhledat matriku

Smutný anděl s hodinami
Čas čtení: 5 min.

Polský archivní portál Szukaj w Archiwach běžel od roku 2019 ve dvou verzích – staré na adrese szukajwarchiwach.pl a nové na adrese https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/. Starý portál už nebyl aktualizován, přesto byl hojně využíván. To ale 31. květnem 2021 končí. Starý portál bude vypnut a budeme nuceni využívat už pouze nový portál. V článku se také dozvíte, jak je na novém portálu možné vyhledávat matriky.
Pokračovat ve čtení „Stará verze archivního portálu Szukaj w Archiwach 31. 5. 2021 končí – jak v novém portálu vyhledat matriku“

Jak hledat předky v Polsku – stručný úvod

Polské vlajky na domě
Čas čtení: 10 min.

Občas se mě lidé ptají, jak mohou hledat svého předka, který přišel z Polska, bydlel tam nebo tam bojoval či zemřel. Pokusím se zde velmi stručně popsat možnosti hledání na současném i minulém území Polska. Počítejte ale, prosím, s tím, že jeden článek nedokáže postihnout hledání na tak rozlehlém a rozmanitém území. Nestačila by na to nejspíš ani tlustá kniha. Počítejte také, prosím, s tím, že nejsem expertkou na polskou genealogii, jen nějakou dobu hledám své předky z Haliče, polsky rozumím a o polskou genealogii se zajímám.
Pokračovat ve čtení „Jak hledat předky v Polsku – stručný úvod“

Trestní zákony a gayové od roku 1852

Mříže vězeňské cely
Čas čtení: 3 min.

Včera jedna kolegyně objevila v matrice úmrtí zapsanou sebevraždu dvou mladých mužů, kteří se posledního říjnového dne roku 1933 zastřelili v lese u jedné malé obce v Čechách. Jednomu bylo 20 let a druhému 16 let. Těžko říct, co je k takovému činu mohlo dovést. Jednou z možností je, že byli gayové, kteří tehdy měli obtížný život, natož na vesnici. Vezmeme-li do úvahy, že starší z nich možná nenastoupil na povinnou vojenskou službu (nastupovalo se 1. října v roce, kdy muž dovršil 20 let věku), za což mu hrozilo vězení, museli by se rozloučit na několik let. Navíc hrozilo vězení oběma mužům, protože žít jako gay bylo trestné.
Pokračovat ve čtení „Trestní zákony a gayové od roku 1852“

Smečno a Muncifaj je a není totéž

Město Smečno
Čas čtení: 2 min.

Kdo hledá předky na severozápad od Prahy směrem ke Kladnu a Slanému (nebo i k Rakovníku) jistě se potká s názvem města Muncifaj. Brzy zjistí, že jde o dnešní město Smečno. Věc je ovšem trochu „zapeklitější“ než pouhé přejmenování městečka. Paralelně se totiž ve stejné době setká zároveň i s názvem Smečno. Proč? Hledala jsem odpověď.
Pokračovat ve čtení „Smečno a Muncifaj je a není totéž“