V genealogii se s pojmem „soupis poddaných“ setkáváme často. Tento pojem označuje dvě zcela odlišné věci, což se zpočátku může trochu plést. V tomto článku se pokusím stručně vysvětlit, co který soupis znamená a co může obsahovat. Berte je, prosím, jako stručný úvod k dalšímu vlastnímu studiu.
Pokračovat ve čtení „Co je soupis poddaných?“
Jak najít k jakému panství patřila konkrétní obec
Často při hledání předků řešíme otázku, jak lze najít informaci o tom, k jakému panství patřila obec, v níž hledáme předky. Někdy to vůbec není snadné. Ideální by bylo, pokud by se hranice panství v historii neměnily, jenže ony se trochu měnily i u rozsahem hodně stabilních panství. A byla i panství, u nichž se až příliš často měnilo to, jaké vesnice (nebo jen části vesnice) k nim zrovna patří. Je proto dobré se zajímat nejen o to, k jakému panství vesnice patřila, ale i o to, kdy k němu patřila a zda to byla celá obec nebo jen několik chalup z ní. A to bývá poměrně obtížné.
Pokračovat ve čtení „Jak najít k jakému panství patřila konkrétní obec“
Letopočty důležité pro genealogii
Špatně si pamatuji čísla, včetně letopočtů, což je pro hledání předků trochu nevýhoda. Většinou marně lovím v paměti, kdy že se to v matrikách místo data křtu začalo psát datum narození, váže-li se rok 1654 k berní rule nebo k soupisu poddaných podle víry a podobně. Bude praktické zapsat si sem tato nejzákladnější data.
Pokračovat ve čtení „Letopočty důležité pro genealogii“