V genealogii se s pojmem „soupis poddaných“ setkáváme často. Tento pojem označuje dvě zcela odlišné věci, což se zpočátku může trochu plést. V tomto článku se pokusím stručně vysvětlit, co který soupis znamená a co může obsahovat. Berte je, prosím, jako stručný úvod k dalšímu vlastnímu studiu.
Pokračovat ve čtení „Co je soupis poddaných?“
Fiktivní otcové v polských matrikách
Narazila jsem na zajímavou věc, která může zkomplikovat hledání předků v Polsku. V roce 1955 vyšel dekret o matrikách, který mimo jiné zavedl „fiktivního otce“ u nemanželských dětí. Hlavním cílem byla ochrana dětí, které se narodily matkám, znásilněným vojáky v době II. světové války, dekret se ale vztahoval na všechny tehdy žijící osoby, které se narodily jako nemanželské.
Pokračovat ve čtení „Fiktivní otcové v polských matrikách“
Jak hledat v matrikách Prahy
V Praze moc často nehledám a pokud už musím do vademeca AHMP, pak tam zmateně (a zoufale) klikám na náhodně zvolené farnosti. Po chvíli mi ale dojde, že na Prahu se musí přece úplně jinak. Pak už je vyhledání správné matriky otázkou chvilky. Až zase příště budu potřebovat nějaký zápis z pražské matriky, snad si vzpomenu, že je návod zde.
Pokračovat ve čtení „Jak hledat v matrikách Prahy“
Jak hledat v matrikách Vídně
Jde-li o hledání v zemích, kde byla a je úřední řečí pouze němčina, bývám v koncích. Naštěstí třeba ve Vídni jsem zatím hledala jen několikrát a netuším, kdy tam zase zabrousím. Zde si proto poznamenávám stručné informace o tom, jak bych měla hledat nějakého předka či příbuzného v matrikách Vídně.
Pokračovat ve čtení „Jak hledat v matrikách Vídně“