Jak hledat v matrikách Vídně

Čas čtení: 3 min.

Jde-li o hledání v zemích, kde byla a je úřední řečí pouze němčina, bývám v koncích. Naštěstí třeba ve Vídni jsem zatím hledala jen několikrát a netuším, kdy tam zase zabrousím. Zde si proto poznamenávám stručné informace o tom, jak bych měla hledat nějakého předka či příbuzného v matrikách Vídně.

Hledání v matrikách ve Vídni obecně

Vídeň měla velké množství farností, proto je třeba znát co nejpřesněji adresu hledaného nebo alespoň čtvrť, v níž bydlel. K tomu může pomoci Lehmannův adresář Vídně ze správného roku (Adolph Lehmann’s allgemeiner Wohnungs-Anzeiger). Adresáře měly projít OCR (převod tištěného textu z obrázku do textu, aby šlo vyhledávat), ale mě se v nich nedaří nikoho vyhledáváním v textu najít (i když zadám příjmení přesně tak, jak je v adresáři zapsané), vždy musím ručně vyhledat správnou stránku s nositeli daného příjmení.
S orientací a umístěním kostelů by mohla pomoci mapa na Matricula.

Důležité je také znát církev, ke které hledaný patřil, protože ne každý byl římskokatolického vyznání.

Matriky se hledají na Matricula. Vídeňské matriky jsou v položce „Diocese“ (v anglické verzi stránky) až úplně dole. Jsou tam tři možnosti: jednou „Wien, rk. [cosi]“ (římskokatolické) a dvakrát „Wien, ev. [cosi]“ (evangelické). Hledám zatím vždy římskokatolické, proto zvolím tuto možnost. Nezadám-li čtvrť, objeví se ve výsledcích velké množství matrik, proto je potřebné vědět alespoň čtvrť.
Poté si vyberu farnost, která si myslím, že by to mohla být a kliknu na její název. Objeví se stránka s popisem farnosti a mapou jejích hranic i okolních farností. Pod tím už je seznam matrik, který jde filtrovat:
Taufen = křty,
Sterben = pohřby,
Trauungen = svatby.
Potom už si kliknu na ikonku vlevo – na knihu pro podrobnosti o matrice nebo na foťák pro prohlížení skenů.

Evangelické matriky Rakouska včetně Vídně do roku 1900 by měly být také na FamilySearch. Skeny jdou prohlížet pouze po registraci (zdarma).

Na stránce GenTeam je k dispozici databáze s indexovanými matrikami (lze hledat podle příjmení). Lze zvolit jazyk stránky: němčina, angličtina. Nevyzkoušela jsem.

Dál je také možné využít informace ze stránky města Vídně (v angličtině) o tom, jak hledat předky ve Vídni, která obsahuje důležité odkazy.

Hledání křtů nemanželských dětí ve Vídni

Tak, jako se v Praze rodily nemanželské děti velmi často v porodnici s nalezincem u Apolináře, rodily se ve Vídni velmi často nemanželské děti v Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien, kde byl také zároveň nalezinec (a blázinec). Římskokatolické matriky této nemocnice je třeba hledat na Matricula pod „08., Alservorstadtkrankenhaus“. Do vyhledávače stačí zadat „Alservorstadtkrankenhaus“ a zvolit „Wien, rk. Erzdiözese (östl. Niederösterreich und Wien)“. Nebo lze jít přímo z tohoto odkazu na seznam matrik.
Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien měla dříve adresu: Alserstraße 195 (Alservorstadt 195) a dnes je její adresa: Währinger Gürtel 18.

Obrázek v úvodu je pohlednice z let 1911 až 1919. Jde o volné dílo a bylo zveřejněno na wikipedii.

2 odpovědi na “Jak hledat v matrikách Vídně”

  1. Hledám svatbu a jméno ženicha Rakušan. Znám jen jméno a datum narození nevěsta český. Svatba dle mého názoru proběhla po první válce.

    1. Jak píšu v článku, je třeba znát ještě alespoň čtvrť, kde hledat, takže u svatby častěji čtvrť, kde žila nevěsta (ve farnosti nevěsty bývaly svatby nejčastěji). Pokuste se najít v českých matrikách narození nevěsty (pokud se tedy narodila na našem území). Svatby bývaly hlášeny do farností, kde byli snoubenci pokřtěni. Mohlo by u zápisu křtu nevěsty být zapsáno něco, podle čeho by se dala čtvrť svatby identifikovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.