Jak hledat v matrikách Vídně

Čas čtení: 3 min.

Jde-li o hledání v zemích, kde byla a je úřední řečí pouze němčina, bývám v koncích. Naštěstí třeba ve Vídni jsem zatím hledala jen několikrát a netuším, kdy tam zase zabrousím. Zde si proto poznamenávám stručné informace o tom, jak bych měla hledat nějakého předka či příbuzného v matrikách Vídně.

Hledání v matrikách ve Vídni obecně

Vídeň měla velké množství farností, proto je třeba znát co nejpřesněji adresu hledaného nebo alespoň čtvrť, v níž bydlel. K tomu může pomoci Lehmannův adresář Vídně ze správného roku (Adolph Lehmann’s allgemeiner Wohnungs-Anzeiger). Adresáře měly projít OCR (převod tištěného textu z obrázku do textu, aby šlo vyhledávat), ale mě se v nich nedaří nikoho vyhledáváním v textu najít (i když zadám příjmení přesně tak, jak je v adresáři zapsané), vždy musím ručně vyhledat správnou stránku s nositeli daného příjmení.
S orientací a umístěním kostelů by mohla pomoci mapa na Matricula.

Důležité je také znát církev, ke které hledaný patřil, protože ne každý byl římskokatolického vyznání.

Matriky se hledají na Matricula. Vídeňské matriky jsou v položce „Diocese“ (v anglické verzi stránky) až úplně dole. Jsou tam tři možnosti: jednou „Wien, rk. [cosi]“ (římskokatolické) a dvakrát „Wien, ev. [cosi]“ (evangelické). Hledám zatím vždy římskokatolické, proto zvolím tuto možnost. Nezadám-li čtvrť, objeví se ve výsledcích velké množství matrik, proto je potřebné vědět alespoň čtvrť.
Poté si vyberu farnost, která si myslím, že by to mohla být a kliknu na její název. Objeví se stránka s popisem farnosti a mapou jejích hranic i okolních farností. Pod tím už je seznam matrik, který jde filtrovat:
Taufen = křty,
Sterben = pohřby,
Trauungen = svatby.
Potom už si kliknu na ikonku vlevo – na knihu pro podrobnosti o matrice nebo na foťák pro prohlížení skenů.

Evangelické matriky Rakouska včetně Vídně do roku 1900 by měly být také na FamilySearch. Skeny jdou prohlížet pouze po registraci (zdarma).

Na stránce GenTeam je k dispozici databáze s indexovanými matrikami (lze hledat podle příjmení). Lze zvolit jazyk stránky: němčina, angličtina. Nevyzkoušela jsem.

Dál je také možné využít informace ze stránky města Vídně (v angličtině) o tom, jak hledat předky ve Vídni, která obsahuje důležité odkazy.

Hledání křtů nemanželských dětí ve Vídni

Tak, jako se v Praze rodily nemanželské děti velmi často v porodnici s nalezincem u Apolináře, rodily se ve Vídni velmi často nemanželské děti v Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien, kde byl také zároveň nalezinec (a blázinec). Římskokatolické matriky této nemocnice je třeba hledat na Matricula pod „08., Alservorstadtkrankenhaus“. Do vyhledávače stačí zadat „Alservorstadtkrankenhaus“ a zvolit „Wien, rk. Erzdiözese (östl. Niederösterreich und Wien)“. Nebo lze jít přímo z tohoto odkazu na seznam matrik.
Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien měla dříve adresu: Alserstraße 195 (Alservorstadt 195) a dnes je její adresa: Währinger Gürtel 18.

Pozdější dodatky

České kostely Ve Vídni

Přidávám tip od Šárky Löfflerové na dva české kostely ve Vídni. Matriky jsou opatřeny indexy, takže stačí vědět jméno.
03., Rennweg – Maria Geburt („spádová“ farnost pro českou, převážně zednickou a cihlářskou menšinu)
01., Maria Rotunda
Zemřelí z farnosti Maria Geburt byli obvykle pohřbívání na Wiener Zentralfriedhof. V odkazu je možné vyhledávání hrobu podle jména.

 

 
Obrázek v úvodu je pohlednice z let 1911 až 1919. Jde o volné dílo a bylo zveřejněno na wikipedii.

9 odpovědí na “Jak hledat v matrikách Vídně”

 1. Hledám svatbu a jméno ženicha Rakušan. Znám jen jméno a datum narození nevěsta český. Svatba dle mého názoru proběhla po první válce.

  1. Jak píšu v článku, je třeba znát ještě alespoň čtvrť, kde hledat, takže u svatby častěji čtvrť, kde žila nevěsta (ve farnosti nevěsty bývaly svatby nejčastěji). Pokuste se najít v českých matrikách narození nevěsty (pokud se tedy narodila na našem území). Svatby bývaly hlášeny do farností, kde byli snoubenci pokřtěni. Mohlo by u zápisu křtu nevěsty být zapsáno něco, podle čeho by se dala čtvrť svatby identifikovat.

  2. už jste to našla? Já jsem přes gentean.at našel několik příbuzných, kteří byli češi a žili ve Vídni. česká komunita se shromažďovala kolem kostela st. Anton, Vídeň 10. Ale když si ta Vaše nevěsta brala Rakušáka, tak to bylo asi jinde. Na genteam.at zadejte search a vložte jméno a příjmení té nevěsty. Uvidíte, zda Vám něco vyleze. Já takhle začal u své babičky a nakonec jsem našel i její rodiče, bratra, její svatbu a plno dalších infrmací.

 2. Dobrý den,
  v roce 13.1.1901 se provdala Josefa Zabilová(matka Marie Zabilová)v Klášter-Tišnov,je u ní uvedeno,že se narodila 27.4.1879 v zemské porodnici ve Vídni.Přesto,že můj děda se narodil svobodné matce v Alservorstadt 1898,jí jsem nenašla,
  Děkuji za odpověď,Karla

  1. Jak píšu v úvodu článku, ve Vídni nemusím moc často hledat, takže se tam moc nevyznám a tento článek byl návodem i pro mě, proto vám moc neporadím. Doufám, že sem časem přijde někdo, kdo by vám mohl poradit. Možná by stál za vyzkoušení ten genteam.at, jak radí kolega v komentáři před vámi. Držím vám palce.

 3. Dobrý den,
  chtěla bych najít své předky, kteří zřejmě přišli z Francie na Moravu a to přes Vádeň. Byli to kolonisté. Jenže nic bližšího nevím. Je známo, zda někde tato skupina kolonistů byla shromážděna? Nebo nějaké přihlašovací dokumenty, cokoli….2. po. 18. století, děkuji

  1. Dobrý den, nejsem si jistá, zda jsem tou správnou osobou pro vyčerpávající odpověď, protože se zabývám hlavně Čechami a částí Haliče, nikoli Moravou. Přesto se pokusím alespoň o částečnou odpověď.
   V době, kdy přišli Francouzi na jižní Moravu (snad myslíte tuto vlnu kolonizace), ještě stále neexistovala nějaká systematická centrální evidence státu o jeho obyvatelstvu (včetně nově příchozích). Evidenci se vedla na jednotlivých panstvích, proto je dobré hledat v jejich fondech (příslušný fond velkostatku).
   Poměrně ucelený materiál, v němž byste mohla najít odpověď, jsem našla v diplomové práci Petry Křivákové „Francouzští osadníci na Jižní Moravě“ z roku 2009. https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/22359 Práce obsahuje také mnoho poznámek a odkazů na další literaturu.
   Pokud jde o Vídeň, pak opravdu netuším, kde by se podobná evidence dala hledat. Snad v některém z fondů města či spíše jeho jednotlivých částí. Vzhledem k velikosti a lidnatosti Vídně by bylo hledání bez podrobnějších informací, obávám se, spíš hledání jehly v kupce sena.
   Také bych vás ráda odkázala na spřátelený web pana Hradila, který by vám jistě dokázal pomoci více, protože se věnuje jižní Moravě. Web najdete zde: https://genealogiehradil.blogspot.com/

 4. Díky za informace o matrikách Vídně a inspiraci. Měl jsem štěstí a v 15. kostele z 55 jsem našel náhodou díky indexu na konci najít hledané. Dva předci odešli z Křižanova na zkušenou do Vídně, kde se sezdali. Nám to vrtalo hlavou a podařilo se!
  Díky

  1. Gratuluji k nálezu! A děkuji, že jste o tom sem napsal. Snad to dodá naději i dalším lidem, kteří také ve Vídni hledají své předky a příbuzné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.