Někdy se divíme, proč stejný zápis křtu najdeme ve dvou a někdy i ve třech matrikách. V tomto článku se pokusím přiblížit některé z možných odpovědí. Jejich výčet nejspíš není zcela kompletní, protože život je (a vždy byl) pestrý a přináší mnoho různých možností.
Pokračovat ve čtení „Proč je stejný zápis ve více matrikách“
Opolský diecézní archiv zveřejnil digitalizované matriky
Hledáte-li předky v římskokatolických matrikách Horního Slezska jistě uvítáte poslední aktivitu Archivu opolské diecéze. Archiv nechal naskenovat 600 rolí mikrofilmů, na nichž jsou převážně matriky farností opolské diecéze, a výsledek předložil badatelské veřejnosti.
Pokračovat ve čtení „Opolský diecézní archiv zveřejnil digitalizované matriky“
Letopočty důležité pro genealogii
Špatně si pamatuji čísla, včetně letopočtů, což je pro hledání předků trochu nevýhoda. Většinou marně lovím v paměti, kdy že se to v matrikách místo data křtu začalo psát datum narození, váže-li se rok 1654 k berní rule nebo k soupisu poddaných podle víry a podobně. Bude praktické zapsat si sem tato nejzákladnější data.
Pokračovat ve čtení „Letopočty důležité pro genealogii“
Fiktivní otcové v polských matrikách
Narazila jsem na zajímavou věc, která může zkomplikovat hledání předků v Polsku. V roce 1955 vyšel dekret o matrikách, který mimo jiné zavedl „fiktivního otce“ u nemanželských dětí. Hlavním cílem byla ochrana dětí, které se narodily matkám, znásilněným vojáky v době II. světové války, dekret se ale vztahoval na všechny tehdy žijící osoby, které se narodily jako nemanželské.
Pokračovat ve čtení „Fiktivní otcové v polských matrikách“
Jak hledat v matrikách Prahy
V Praze moc často nehledám a pokud už musím do vademeca AHMP, pak tam zmateně (a zoufale) klikám na náhodně zvolené farnosti. Po chvíli mi ale dojde, že na Prahu se musí přece úplně jinak. Pak už je vyhledání správné matriky otázkou chvilky. Až zase příště budu potřebovat nějaký zápis z pražské matriky, snad si vzpomenu, že je návod zde.
Pokračovat ve čtení „Jak hledat v matrikách Prahy“