Proč je stejný zápis ve více matrikách

Čas čtení: 3 min.

Někdy se divíme, proč stejný zápis křtu najdeme ve dvou a někdy i ve třech matrikách. V tomto článku se pokusím přiblížit některé z možných odpovědí. Jejich výčet nejspíš není zcela kompletní, protože život je (a vždy byl) pestrý a přináší mnoho různých možností.

Roku 1784 vyšly patenty Josefa II. o vedení matrik, po nichž se vedení matrik zásadně proměnilo. Nějaký čas však trvalo, než tyto změny farnosti uskutečnily. Někde se dál vedly původní matriky ještě třeba rok nebo dva a do nových matrik (už podle patentů) se dodatečně přepisovaly zápisy z těchto starých matrik. V tomto období narážím na celkem dost farností se stejnými zápisy ve dvou běžných matrikách (a někde jde o období až zhruba do roku 1790).

Patenty z roku 1784 o vedení matrik zavedly mimo jiné také nutnost vést samostatné matriční knihy nebo alespoň samostatné oddíly pro každou obec. Někdy pak došlo k zápisu do oddílu nebo knihy pro jinou obec. Při opravě této chyby (pokud byla odhalena) nemusel být zápis do chybné knihy nebo oddílu přeškrtnut, což může být dalším důvodem, proč se setkáme s duplicitním zápisem.
(Mimochodem, i toto může být důvodem, proč některý zápis nemůžeme najít ani v případě, že přesně víme rok i obec matriční události. K odhalení zápisu do chybné knihy nebo oddílu nemuselo dojít, čímž nedošlo ani k zanesení do správné knihy nebo její části. Už několikrát se mi při hledání křtu vyplatilo prohlédnout zápisy pro všechny obce téže farnosti.)

Další možností, proč nacházíme stejné zápisy v různých matrikách, může být to, že jde o digitalizaci opisu matriky. Biskupství v Olomouci nařídilo zhotovovat opisy matrik a předávat mu je už roku 1686, biskupství v Brně totéž nařídilo roku 1784 a roku 1799 totéž nařídilo české gubernium (posílali se konzistoři). Digitalizace a zveřejňování těchto opisů jsou důležité hlavně tam, kde se originály nezachovaly, ale potkat je můžeme kdekoli.

V některých farnostech je možné pro 17. a velkou část 18. století potkat také matriky, které jsou vlastně výtahy z několika matrik z různých farností. To bývá hlavně v případě, že byla fara znovu nebo nově zřízená a potřebovala mít u sebe starší zápisy pro obce, které měla nyní na starosti. Šlo hlavně o to, aby se farář mohl podívat, zda snoubenci nejsou sourozenci nebo zda nepotřebují dispenz. Tyto matriky také mohou být digitalizované. Například v západním okolí dnešní Prahy jsem narazila na zápisy stejných křtů ve třech různých farnostech.

Faráři si také mohli pořizovat opisy pro vlastní potřebu. Ty mohou být někdy zajímavé, protože si do nich sem tam některý z nich zakreslil nebo zapsal i rodinné vazby. Bohužel se jich asi zachovalo jen velmi málo a obvykle nejspíš nebudou digitalizované. Pokud se zachovaly, měly by být uložené ve fondu dané farnosti.

Dalším případem, kdy mohou být zápisy ve dvou různých matrikách, je narození a křest dítěte v obci, v níž rodiče nebydleli. Takový křest se ještě hlásil farnosti, která byla příslušná podle místa bydliště rodičů. Dělo se tak po celou dobu vedení katolických matrik, tedy v 17. století stejně, jako v 19. století. Čím více jdeme do minulosti, tím častěji se mohlo stát, že v bydlišti rodičů takový křest nebyl zapsaný. Vzhledem k tomu, že v 17. a po většinu 18. století toto hlásili svému faráři obvykle přímo rodiče, často se stalo, že na to zapomněli. Někdy také křest nahlásili s velkým zpožděním, proto datum v místě bydliště rodičů nemusí odpovídat skutečnosti. Rozdíl mohl být i několik let, na což je potřeba si dávat pozor.
To samé, samozřejmě, mohlo nastat i v případě sňatku či úmrtí.

Dvojí zápisy jsou samozřejmé také v případě, že k matriční události došlo v jiném, než katolickém kostele. Od tolerančního patentu z roku 1781 až do konce roku 1848 se evangelické matriční události zapisovaly duplicitně do katolických matrik.

K tématu doporučuji článek Letopočty důležité pro genealogii.

Jak jsem už psala v úvodu, tento výčet nejspíš není zcela kompletní. Víte-li o nějaké další možnosti, prosím, popište ji zde v komentářích. Děkuji.

2 odpovědi na “Proč je stejný zápis ve více matrikách”

  1. Setkal jsem se s tím, že jeden zápis narození byl u nemanželských a jeden u manželských. Jiný případ byl, že matrika pokračoval jestě pár měsíců a pak byla založena nová a všechny od 1. ledna se opsaly do nové matriky.

    1. Děkuji. Případ v nemanželských i v manželských mě zaujal, na to jsem ještě nenarazila. Byla to legitimace dítěte po sňatku s matkou nebo jedno z toho byl zápis omylem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *