Hledám Bařtipán

také Parstupan, Perstupan, Parstipan, Marcypan, Bařštupan, Baržta Pan, Bartupan apod.

Pro rodokmen hledám výskyt příjmení Bařtipán kdykoli a kdekoli mimo území bývalého panství Křivoklát, a to kdekoli na světě.

Velmi mě také zajímá výskyt příjmení ve tvaru Parstupan, Perstupan, Parstipan (jde o nejstarší zaznamenané podoby příjmení) kolem roku 1660 a před ním.

Dlouhodobě také hledám následující svatbu:

Svatba Jan Parstupan, Perstupan, Parstipan apod. a Rozyna Dykast zhruba na podzim 1660

Nevěsta Rozyna/Rosina byla vdovou po Tomáši Dykastovi, krčmáři a pekaři z Nesuchyně (Rakovník) a byla poddaná k panství Křivoklát. Nevím, kdy přesně Tomáš Dykast zemřel, protože úmrtní zápisy začínají až rokem 1661.

Ženich Jan: O Janovi před svatbou vím pouze to, že s největší pravděpodobností nebyl předtím poddaným křivoklátským (nenašla jsem jej v soupisech poddaných na panství), ale po svatbě už ano. Ani jeho přesné příjmení před svatbou není možné určit. Po svatbě je uváděn především jako Parstupan, Perstupan či Parstipan, ale v té době v této oblasti faráři zacházeli s příjmeními dost „kreativně“. Kolik let mu mohlo být v době svatby nevím, podle úmrtí se narodil kolem roku 1624, ale viděla bych to na minimálně plus 10 let, možná i víc. Nevím ani, zda se ženil jako mládenec nebo už jako vdovec.

Datace: Nevím, kdy přesně Tomáš Dykast zemřel, protože úmrtní zápisy začínají až rokem 1661. Poslední záznam v matrice má jako kmotr dne 21. 1. 1660. Poslední dítě Tomáše Dykasta s Rozynou, které jsem v matrice našla, se narodilo 25. 5. 1659 a dožilo se dospělosti. První výskyt Jana jsem našla z 1. 4. 1661, kdy je uváděn jako kmotr. První dítě Jana s Rozynou se narodilo 24. 6. 1661. Z dat proto odvozuji, že svatba Jana s Rozynou někdy na podzim 1660 by odpovídala otěhotnění po svatbě i čekací době vdovy po úmrtí předchozího manžela.

Prohledáno: Hledala jsem ve všech dostupných matrikách z dané doby, v nichž se vyskytují obce z panství Křivoklát, namátkou v různých dalších, kam mě vedli ženichové z dané doby a oblasti, plus koukám všude tam, kde hledám předky z dalších větví (ty zde nevypisuji, byly by jich desítky).

V SOA Praha ve farnostech: Beroun, Brandýs nad Labem, Čistá, Hořovice, Nové Strašecí, Rakovník, Slaný, Zbečno.

V SOA Plzeň ve farnosti: Drahoňův Újezd.

V SOA Litoměřice ve farnosti: Dolní Ročov.

V SOA Třeboň ve farnostech: Dešná, Chvojnov, Chýnov, Kamenný Újezd, Katovice, Milevsko, Nové Hrady.

 

Aktualizace: 17. 3. 2022

Narazíte-li někde na ně, budu moc vděčná, dáte-li mi vědět buď zde v komentáři nebo pomocí kontaktního formuláře. Děkuji.

Stránka s již nalezenými předky: Příjmení mých předků – Bařtipán

Další hledaná příjmení, konkrétní osoby a konkrétní události

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.