Opolský diecézní archiv zveřejnil digitalizované matriky

Čas čtení: 3 min.

Hledáte-li předky v římskokatolických matrikách Horního Slezska jistě uvítáte poslední aktivitu Archivu opolské diecéze. Archiv nechal naskenovat 600 rolí mikrofilmů, na nichž jsou převážně matriky farností opolské diecéze, a výsledek předložil badatelské veřejnosti.

Některé z matrik už jsou uvedeny na FamilySearch, ale buď mají u sebe klíček (tedy jdou prohlížet pouze na počítačích v jejich centrech) nebo ještě ani nebyly digitalizovány (a lze je prohlížet pouze jako mikrofilmy, opět pouze v jejich centrech). Nyní by tedy měly být všechny dochované matriky z majetku opolské diecéze dostupné odkudkoli.

Přístup k digitalizovaným matrikám farností spadajících pod opolskou diecézi (opakuji, jde o římskokatolickou církev) lze získat ze samostatné strany archivu s názvem Digitalizacja.
Čitelné pozitivy (tedy verze, na níž jsme zvyklí i u nás) jsou přístupné z odkazu Kopie użytkowe.
Negativ, tedy verze, jakou známe ze čteček mikrofilmů, je pak dostupná pod odkazem Kopie wzorcowe.

Aplikace na prohlížení skenů neexistuje, prohlíží se jednotlivé obrázky (jako v internetové době kamenné).

Skeny by snad měly být letos přeneseny do nové verze portálu Szukaj w archiwach, kde by je k dispozici aplikace pro prohlížení a snad by měla být i možnost stáhnout si buď zvolené stránky nebo rovnou celou knihu (jako u nás v archivu v Zámrsku).

Seznam matrik je dostupný z odkazu v úvodu stránky s přehledem mikrofilmů a dalších podstránek. Najdete tam vědu: Spis poszczególnych ksiąg znajduje się Tutaj (slovo „Tutaj“ je odkazem na seznam matrik). Samotný seznam matrik je jednoduchý, obsahuje číslo mikrofilmu („Nr mikrofilmu“) a název knihy („Nazwa księgi“), a to většinou bez datace (je uvedena pouze výjimečně). Seznam je řazen podle čísla mikrofilmů, tedy nikoli abecedně podle názvů obcí.

Jak vyhledat konkrétní matriku

V seznamu matrik je třeba postupně vyhledávat obec (k vyhledávání v PDF souboru se lže dostat pomocí kombinace kláves Ctrl+F) a pak postupně prohlížet příslušné skeny z mikrofilmů, zda jde o správnou matriku (správné období).

Budete-li hledat v dané obci v delším časovém rozsahu nebo více osob, doporučuji vytvořit si nejdříve vlastní pomůcku, kam si zapíšete čísla mikrofilmů a k nim podrobnosti o matrice – obec, typ a časový rozsah matriky, ideálně i odkaz na seznam skenů.

Víte-li již číslo mikrofilmu, najdete si jej na stránce s přehledem mikrofilmů Kopie użytkowe (doporučuji ji, pozitivy se lépe čtou). Po kliknutí na číslo mikrofilmu se dostanete na stránku s přehledem obsahu mikrofilmu (název obce a typ matriky). Po kliknutí na zvolenou matriku už uvidíte seznam jednotlivých skenů, kde je uveden pouze název skenu (kódové označení a číslo), velikost souboru a datum poslední modifikace. Zde už stačí kliknout na název skenu a ve stejném okně se vám otevře přímo daný obrázek. Nechcete-li neustále používat funkci „zpět“ v prohlížeči, doporučuji otevírat obrázky v novém panelu (záložce, kartě nebo jaké výrazivo použil výrobce vašeho prohlížeče). Obvykle to lze v prohlížeči zařídit kliknutím na název skenu pravým tlačítkem myši a volbou položky „otevřít v novém okně (panelu, kartě…)“ (nebo něco podobného).

Přeji pevné nervy a úspěch při hledání.

Ilustrační obrázek: Kostel svatých apoštolů Petra a Pavla v Opolí. Autor neuveden. Datace: 1925-1944. Uloženo v Narodowe Archiwum Cyfrowe, signatura: 3/8/0/167/839. Licence volná (Domena publiczna).

4 odpovědi na “Opolský diecézní archiv zveřejnil digitalizované matriky”

    1. Chyba bude nejspíš u nich na serveru a nikoli u vás. Nemám žádnou informaci o tom, že by se chystali matriky zase stahovat. Předpokládám zatím, že jde jen o chybu u nich v archivu.

  1. Dobry den, porad se mi nedari informace vyhledat, protože ještě nejsou zpristupnene na webu. Nevíte náhodou, zda je moznost podat na polsky archiv zadost o informace? Klidne i za poplatek. Díky za info, Eva

    1. Dobrý den, bohužel netuším, zda Opolský diecézní archiv vůbec rešerše dělá. Určitě jim můžete napsat, kontakty mají zde: http://archiwum.diecezja.opole.pl/about Otázkou je, zda se dočkáte odpovědi. Já jim psala loni v dubnu a ještě letos v lednu, ale odpověď zatím nepřišla. Pokud by vám odpověděli, dejte mi, prosím, vědět. Děkuji.
      Píšou, že by se digitalizované matriky měly od roku 2020 postupně objevovat https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ Podle mě tam ale nedali nic; co tam je z téhle oblasti, to je ze státního archivu. Pro jistotu se ještě podívejte. Do vyhledávání je třeba napsat „Akta stanu cywilnego“ a název obce, v níž byla farnost. Držím vám palce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.