Jak žádat Vojenský historický archiv (VHA) o informace o vojácích

Čas čtení: 6 min.

Předkové mnohých z nás bojovali v I. nebo ve II. světové válce (nebo byli v odboji). Dokumentaci těchto vojáků má na starosti Vojenský historický archiv (VHA), který je součástí Vojenského ústředního archivu (VUA). VHA je možné požádat o placenou rešerši, tedy o vyhledání informací o vojácích a zaslání kopií nalezených materiálů. Narážím občas na dotazy, jak na to, proto se zde podělím o vlastní zkušenost.

Jak už jsem psala, je možné žádat Vojenský historický archiv (VHA) o informace o vojácích, kteří bojovali v I. nebo ve II. světové válce, ale také o vojácích, kteří sloužili v Rakouské armádě v předchozích obdobích. Hlavním zdrojem informací jsou kmenové listy, legionářské karty a legionářské poslužné spisy (u důstojníků ještě kvalifikační listiny), tedy základní evidence provázející vojáka celou vojenskou službou až do jeho vyřazení z armády. Ne vše se ale dochovalo. Archiv upozorňuje, že kmenové listy ročníků narození 1750 až 1864 se dochovaly pouze torzovitě. V 70. a 80. letech minulého století také byly skartovány téměř všechny kmenové listy ročníků narození 1887 až 1900.

Důležité upozornění

Vojenský ústřední archiv 31. 3. 2022 v souvislosti se spuštěním Digitální badatelny Ministerstva obrany zcela změnil webové stránky. Článek jsem proto opravila tak, aby poskytoval nyní platné odkazy. Zároveň na konec článku přidávám také odkazy pro samostatné bádání, které zde dříve nebyly.
Upozorňuji, že s touto změnou zatím není zcela jasné, zda bude VHA i nadále poskytovat služby rešerší. Doporučuji proto žádost normálně podat jako dřív. Budete-li odmítnuti, prosím, dejte mi o tomvědět (stačí sem do komentáře). Děkuji.

Jak rešerše probíhá?

Žádost o rešerši (k jednomu vojákovi, ale i k několika vojákům, vzor najdete níž v článku) se posílá na tuto e-mailovou adresu:
podatelna-vua@army.cz.

Archiv by měl do 30 dnů poslat odpověď (ale zvládají to aktuální podle situace i dříve), v níž bude uvedeno, jaké materiály k vašemu požadavku našli nebo nenašli a kde hledali (u vojáků z I. světové války se dívají i do evidence odboje z II. světové války). Doporučuji si lhůtu pohlídat, protože pracovník archivu může odpověď poslat tak, že bude vaši e-mailovou adresu do mailu s odpovědí (mě poslali dokument ve wordu) ručně vypisovat a může v ní udělat překlep. To se mi stalo, ale vše jsme v další korespondenci operativně vyřešili.

Bude-li předběžný odhad ceny za rešerší trochu vyšší, VHA vás na to upozorní a nabídne vám studium materiálů v badatelně (až bude otevřená) a napíšou, jak dlouho vám materiály budou v badatelně rezervovány. Cena za poslání kopií klasickou poštou je počítaná podle ceníku, který je dostupný na stránce VHA s dokumenty. U mé žádosti o rešerši celkem 9 vojáků našli materiály k 7 vojákům rakouské armády, z nichž 3 byli později také legionáři. Odhadovaná cena byla přes 1000 Kč, skutečná fakturovaná částka ale jen 650 Kč.

Budete-li chtít kopie materiálů poslat poštou, je dobré jim v mailové odpovědi napsat, že dáte přednost zaslání materiálů a že s odhadovanou cenou souhlasíte. Můžete jim, pro jistotu, ještě zopakovat adresu pro doručení, ale nutné to není, protože už ji mají z vaší žádosti. Poměrně brzy k vám pak dorazí obálka s kopiemi materiálů a můžete studovat. Ke mě dorazila celkem silná obálka ani ne do dvou týdnů (odeslaná byla 8. den od potvrzení ceny).

Co se z materiálů dozvím?

Materiály jsou psané vesměs ručně, z doby Rakouska-Uherska německy, pak, samozřejmě, česky. Z kmenových listů se dá dozvědět například popis předka (výška, barva vlasů a očí, tvar obličeje apod.), jeho povolání… To hlavní je ale průběžně zapisované jeho fungování v armádě – odvod, výcvik, zařazování k jednotkám, případná zranění nebo „medaile“ (tedy udělené vojenské dekorace). U legionářů se dá najít datum a místo zajetí (to ještě jako rakouských vojáků), datum a místo jejich přihlášení k legiím, jejich zařazení do pluku (a případné přeřazování jinam), jejich návrat do nové republiky a podrobnosti k zařazení v nové čs.armádě, a to až do vyřazení z armády. U legionářů je trochu potíž v tom, že se jim poslužné spisy nemusely psát průběžně, což se týká hlavně sibiřských legionářů, u nichž ale zase najdete například jméno lodi, kterou se vraceli.

Připravte se na to, že ne všechny otázky vám materiály z VHA dovedou bezezbytku objasnit. Rozhodně doporučuji vyhradit si dost času na jejich studium, které bude nejčastěji spočívat v luštění německých slov vojenského slovníku, kterým většina z nás nejspíš ani nerozumí. Naštěstí jsou na genealogickém fóru nebo na jiných debatních místech (například na facebooku) lidé, kteří jsou ochotni nám v tomto luštění pomoci a v dobové vojenské „hantýrce“ se vyznají.

Vzor žádosti

Už několikrát jsem na různých místech narazila na dotazy, jak se vlastně má taková žádost o rešerši VHA napsat. Sama jsem nad její formulací strávila dost času, aby obsahovala to, co by archív potřeboval vědět. Vycházela jsem přitom z Upozornění pro žadatele o informace z VHA z roku 2014 (již není na webu VHA, odkaz vede na archivovanou verzi z 10. 10. 2018) a z Nové důležité upozornění pro žadatele o rešerše z VHA z roku 2016 (již není na webu VHA, odkaz vede na archivovanou verzi ze 4. 11. 2018). Oba dokumenty by snad měly být stále platné (pro jistotu sledujte informace přímo na webu VHA).

Vzor žádosti zde nabízím pouze jako inspiraci.

Předmět:
Zadost o resersi v personalnich dokumentech I. sv. valka

Text mailu:
Dobrý den,
prosím o vyhledávání údajů a poskytnutí jejich kopií v personálních dokumentech VHA pro tyto osoby:

I. světová válka

LEGIONÁŘI:
[seznam s datem a místem narození]

R-U vojáci, nevím, zda byli i legionáři:
[seznam s datem a místem narození]

Souhlasím s vyúčtováním služeb pro žadatele podle vašeho ceníku.

Souhlasím s vaším zpracováním zaslaných osobních údajů pro účely rešerše a pro její vyúčtování.

Fakturační údaje:
[mé jméno a datum narození]

Zasílací adresa:
[mé jméno a adresa, kam to mají poslat]

Předem děkuji

Podpis
[mé jméno, mailová adresa, telefonní číslo]

 

Dodatky

6. dubna 2020

Kolega, který chce zůstat v anonymitě, mi dovolil zde zveřejnit tento jeho dodatek.

Dokumentaci vojáků má na starosti Vojenský historický archiv (VHA), ale ve skutečnosti jsou mnohé archivní materiály vojáků II. světové války uloženy na Slovensku. V Praze mají samozřejmě aspoň informaci aspoň o tom, aby mohli poskytnout osvědčení, že daná osoba byla v národním odboji.

Kmenové listy narozených v letech 1903–1910 byly v 80. a 90. letech skartovány s tím, že byly ponechány především listy příslušníků 2. čs. voj. zahraničního odboje.

Kmenové listy narozených v letech 1911–1920 jsou uloženy ve VHA Bratislava.

Kmenové listy narozených po r. 1921 se nacházejí ve VA Trnava.

31. března 2022

Vojenský ústřední archiv v souvislosti se spuštěním Digitální badatelny Ministerstva obrany zcela změnil své vlastní webové stránky i webové stránky svých archivů. Nám známé databáze, kartotéky i inventáře zůstaly přístupné, ale na jiných odkazech. Nově se objevila Digitální badatelna MO, která by, teoreticky, měla poskytovat dálkový přístup, a to i pro neregistrované badatele (alespoň do některých fondů).
Článek jsem proto opravila tak, aby poskytoval nyní platné odkazy. Zároveň přidávám také odkazy pro samostatné bádání, které zde dříve nebyly.
Upozorňuji, že s touto změnou zatím není zcela jasné, zda bude VHA i nadále poskytovat služby rešerší.

 

Odkazy

Upozornění pro žadatele o informace z VHA (2014) (již není na webu VHA, odkaz vede na archivovanou verzi z 10. 10. 2018)
Nové důležité upozornění pro žadatele o rešerše z VHA (2016) (již není na webu VHA, odkaz vede na archivovanou verzi ze 4. 11. 2018)
stránka Dokumenty VHA > Ceník
hlavní stránka webu VHA
Vyhledávání v databázích VHA (padlých v I. a II. světové válce, příslušníků československých zahraničních jednotek za II. světové války i příslušníků československých legií.)
Digitalizované kartotéky (abecedně řazené doklady padlých v 1. světové válce, letecké karty čs. příslušníků RAF a Wehrpassy (branné průkazy) příslušníků SS, kteří za II. světové války vykonávali vojenskou službu jako strážní v koncentračních táborech)
Inventáře VHA (archivní pomůcky většiny fondů, dostupné vPDF)
Badatelna Digitálního archivu Ministerstva obrany
Vyhledání vojenské matriky (Lze vyhledávat, i když poněkud nešťastně, například pouze pro určité roky. U výsledku lze kliknout na ikonku oka, čímž se dostaneme rovnou na příslušnou matriku v Digitální studovně Ministerstva obrany /kramerius/.)

8 odpovědí na “Jak žádat Vojenský historický archiv (VHA) o informace o vojácích”

  1. Děkuji za zprávu. Jsem ráda, že některý z návodů, které mám zde na stránkách, pomůže i někomu dalšímu.

 1. Dobrý den, velice oceňuji váš článek. Bez vás bych to hledala ještě hodně dlouho. Měla bych však jednu otázku – co (anebo spíše koho) všechno je nám VHU schopen poslat? Má otázka směřuje k domácímu odboji za 2. světové války. Děkuji. Kateřina

  1. Dobrý den. Děkuji. Mám radost, že článek pomáhá dalším lidem v hledání předků. Pokud vím, pak materiály k účastníkům druhého odboje by ve vojenském archivu měly být také (prověřovali je i u „mých“ vojáků z 1. světové války). Určitě bych jim napsala. Možná by u některých mohla vzniknout potřeba doložit příbuznost. Přece jen jde o relativně nedávnou dobu a nemuselo uplynout 100 let od narození.

 2. Dobry den, hledam predka Antonina Kalivodu, zemr. 18.3.1920 ve vojenske nemocnici Kromeriz. Vic o nem nevim a rada bych vice o nem neco zjistila.
  Dekuji.

  1. Dobrý den, myslím, že by nebylo marné také napsat vojenskému archivu žádost o informace. Archivní fondy vojenských nemocnic také spadají do jejich působnosti. Případně by vás mohli nasměrovat na nějaký další archiv. Držím vám palce.

 3. Dobrý deň
  Vďaka vášmu návodu sa mi podarilo dohľadať predka ktorý po skončení prvej svetovej vojny ostal žiť v Rusku ako ruský občan. Viete mi prosím poradiť ako dohľadať o ňom ďalšie údaje? Kam do Ruska písať…..?
  Ďakujem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.