Jak žádat Vojenský historický archiv (VHA) o informace o vojácích

Čas čtení: 4 min.

Předkové mnohých z nás bojovali v I. nebo ve II. světové válce (nebo byli v odboji). Dokumentaci těchto vojáků má na starosti Vojenský historický archiv (VHA), který je součástí Vojenského ústředního archivu (VUA). VHA je možné požádat o placenou rešerši, tedy o vyhledání informací o vojácích a zaslání kopií nalezených materiálů. Narážím občas na dotazy, jak na to, proto se zde podělím o vlastní zkušenost.

Jak už jsem psala, je možné žádat Vojenský historický archiv (VHA) o informace o vojácích, kteří bojovali v I. nebo ve II. světové válce, ale také o vojácích, kteří sloužili v Rakouské armádě v předchozích obdobích. Hlavním zdrojem informací jsou kmenové listy, legionářské karty a legionářské poslužné spisy (u důstojníků ještě kvalifikační listiny), tedy základní evidence provázející vojáka celou vojenskou službou až do jeho vyřazení z armády. Ne vše se ale dochovalo. Archiv upozorňuje, že kmenové listy ročníků narození 1750 až 1864 se dochovaly pouze torzovitě. V 70. a 80. letech minulého století také byly skartovány téměř všechny kmenové listy ročníků narození 1887 až 1900.

Jak rešerše probíhá?

Žádost o rešerši (k jednomu vojákovi, ale i k několika vojákům, vzor najdete níž v článku) se posílá na tuto e-mailovou adresu:
podatelna-vua@army.cz.

Archiv by měl do 30 dnů poslat odpověď (ale zvládají to aktuální podle situace i dříve), v níž bude uvedeno, jaké materiály k vašemu požadavku našli nebo nenašli a kde hledali (u vojáků z I. světové války se dívají i do evidence odboje z II. světové války). Doporučuji si lhůtu pohlídat, protože pracovník archivu může odpověď poslat tak, že bude vaši e-mailovou adresu do mailu s odpovědí (mě poslali dokument ve wordu) ručně vypisovat a může v ní udělat překlep. To se mi stalo, ale vše jsme v další korespondenci operativně vyřešili.

Bude-li předběžný odhad ceny za rešerší trochu vyšší, VHA vás na to upozorní a nabídne vám studium materiálů v badatelně (až bude otevřená) a napíšou, jak dlouho vám materiály budou v badatelně rezervovány. Cena za poslání kopií klasickou poštou je počítaná podle ceníku, který je dostupný na stránce VHA s dokumenty. U mé žádosti o rešerši celkem 9 vojáků našli materiály k 7 vojákům rakouské armády, z nichž 3 byli později také legionáři. Odhadovaná cena byla přes 1000 Kč, skutečná fakturovaná částka ale jen 650 Kč.

Budete-li chtít kopie materiálů poslat poštou, je dobré jim v mailové odpovědi napsat, že dáte přednost zaslání materiálů a že s odhadovanou cenou souhlasíte. Můžete jim, pro jistotu, ještě zopakovat adresu pro doručení, ale nutné to není, protože už ji mají z vaší žádosti. Poměrně brzy k vám pak dorazí obálka s kopiemi materiálů a můžete studovat. Ke mě dorazila celkem silná obálka ani ne do dvou týdnů (odeslaná byla 8. den od potvrzení ceny).

Co se z materiálů dozvím?

Materiály jsou psané vesměs ručně, z doby Rakouska-Uherska německy, pak, samozřejmě, česky. Z kmenových listů se dá dozvědět například popis předka (výška, barva vlasů a očí, tvar obličeje apod.), jeho povolání… To hlavní je ale průběžně zapisované jeho fungování v armádě – odvod, výcvik, zařazování k jednotkám, případná zranění nebo „medaile“ (tedy udělené vojenské dekorace). U legionářů se dá najít datum a místo zajetí (to ještě jako rakouských vojáků), datum a místo jejich přihlášení k legiím, jejich zařazení do pluku (a případné přeřazování jinam), jejich návrat do nové republiky a podrobnosti k zařazení v nové čs.armádě, a to až do vyřazení z armády. U legionářů je trochu potíž v tom, že se jim poslužné spisy nemusely psát průběžně, což se týká hlavně sibiřských legionářů, u nichž ale zase najdete například jméno lodi, kterou se vraceli.

Připravte se na to, že ne všechny otázky vám materiály z VHA dovedou bezezbytku objasnit. Rozhodně doporučuji vyhradit si dost času na jejich studium, které bude nejčastěji spočívat v luštění německých slov vojenského slovníku, kterým většina z nás nejspíš ani nerozumí. Naštěstí jsou na genealogickém fóru nebo na jiných debatních místech (například na facebooku) lidé, kteří jsou ochotni nám v tomto luštění pomoci a v dobové vojenské „hantýrce“ se vyznají.

Vzor žádosti

Už několikrát jsem na různých místech narazila na dotazy, jak se vlastně má taková žádost o rešerši VHA napsat. Sama jsem nad její formulací strávila dost času, aby obsahovala to, co by archív potřeboval vědět. Vycházela jsem přitom z Upozornění pro žadatele o informace z VHA z roku 2014 a z Nové důležité upozornění pro žadatele o rešerše z VHA z roku 2016 (oba dokumenty jsou stále platné).

Vzor žádosti zde nabízím pouze jako inspiraci.

Předmět:
Zadost o resersi v personalnich dokumentech I. sv. valka

Text mailu:
Dobrý den,
prosím o vyhledávání údajů a poskytnutí jejich kopií v personálních dokumentech VHA pro tyto osoby:

I. světová válka

LEGIONÁŘI:
[seznam s datem a místem narození]

R-U vojáci, nevím, zda byli i legionáři:
[seznam s datem a místem narození]

Souhlasím s vyúčtováním služeb pro žadatele podle vašeho ceníku.

Souhlasím s vaším zpracováním zaslaných osobních údajů pro účely rešerše a pro její vyúčtování.

Fakturační údaje:
[mé jméno a datum narození]

Zasílací adresa:
[mé jméno a adresa, kam to mají poslat]

Předem děkuji

Podpis
[mé jméno,mailová adresa, telefonní číslo]

 

Dodatky

6. dubna 2020

Kolega, který chce zůstat v anonymitě, mi dovolil zde zveřejnit tento jeho dodatek.

Dokumentaci vojáků má na starosti Vojenský historický archiv (VHA), ale ve skutečnosti jsou mnohé archivní materiály vojáků II. světové války uloženy na Slovensku. V Praze mají samozřejmě aspoň informaci aspoň o tom, aby mohli poskytnout osvědčení, že daná osoba byla v národním odboji.

Kmenové listy narozených v letech 1903–1910 byly v 80. a 90. letech skartovány s tím, že byly ponechány především listy příslušníků 2. čs. voj. zahraničního odboje.

Kmenové listy narozených v letech 1911–1920 jsou uloženy ve VHA Bratislava.

Kmenové listy narozených po r. 1921 se nacházejí ve VA Trnava.

 

Odkazy

Upozornění pro žadatele o informace z VHA (2014)
Nové důležité upozornění pro žadatele o rešerše z VHA (2016)
stránka VHA s dokumenty

6 odpovědí na “Jak žádat Vojenský historický archiv (VHA) o informace o vojácích”

    1. Děkuji za zprávu. Jsem ráda, že některý z návodů, které mám zde na stránkách, pomůže i někomu dalšímu.

  1. Dobrý den, velice oceňuji váš článek. Bez vás bych to hledala ještě hodně dlouho. Měla bych však jednu otázku – co (anebo spíše koho) všechno je nám VHU schopen poslat? Má otázka směřuje k domácímu odboji za 2. světové války. Děkuji. Kateřina

    1. Dobrý den. Děkuji. Mám radost, že článek pomáhá dalším lidem v hledání předků. Pokud vím, pak materiály k účastníkům druhého odboje by ve vojenském archivu měly být také (prověřovali je i u „mých“ vojáků z 1. světové války). Určitě bych jim napsala. Možná by u některých mohla vzniknout potřeba doložit příbuznost. Přece jen jde o relativně nedávnou dobu a nemuselo uplynout 100 let od narození.

  2. Dobry den, hledam predka Antonina Kalivodu, zemr. 18.3.1920 ve vojenske nemocnici Kromeriz. Vic o nem nevim a rada bych vice o nem neco zjistila.
    Dekuji.

    1. Dobrý den, myslím, že by nebylo marné také napsat vojenskému archivu žádost o informace. Archivní fondy vojenských nemocnic také spadají do jejich působnosti. Případně by vás mohli nasměrovat na nějaký další archiv. Držím vám palce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.