Předkové mnohých z nás bojovali v I. nebo ve II. světové válce (nebo byli v odboji). Dokumentaci těchto vojáků má na starosti Vojenský historický archiv (VHA), který je součástí Vojenského ústředního archivu (VUA). VHA je možné požádat o placenou rešerši, tedy o vyhledání informací o vojácích a zaslání kopií nalezených materiálů. Narážím občas na dotazy, jak na to, proto se zde podělím o vlastní zkušenost.
Jak už jsem psala, je možné žádat Vojenský historický archiv (VHA) o informace o vojácích, kteří bojovali v I. nebo ve II. světové válce, ale také o vojácích, kteří sloužili v Rakouské armádě v předchozích obdobích. Hlavním zdrojem informací jsou kmenové listy, legionářské karty a legionářské poslužné spisy (u důstojníků ještě kvalifikační listiny), tedy základní evidence provázející vojáka celou vojenskou službou až do jeho vyřazení z armády. Ne vše se ale dochovalo. Archiv upozorňuje, že kmenové listy ročníků narození 1750 až 1864 se dochovaly pouze torzovitě. V 70. a 80. letech minulého století také byly skartovány téměř všechny kmenové listy ročníků narození 1887 až 1900.
Důležité upozornění
Vojenský ústřední archiv 1. 2. 2024 mění způsob vyřizování žádostí o informace o vojácích. Článek jsem proto upravila tak, aby poskytoval nyní platné informace. Zároveň na konec článku přidávám v této souvislosti nové odkazy.
Vojenský ústřední archiv 31. 3. 2022 v souvislosti se spuštěním Digitální badatelny Ministerstva obrany zcela změnil webové stránky. Článek jsem proto opravila tak, aby poskytoval nyní platné odkazy. Zároveň na konec článku přidávám také odkazy pro samostatné bádání, které zde dříve nebyly.
Jak rešerše probíhá?
Žádost o rešerši (k jednomu vojákovi, ale i k několika vojákům) se posílá pouze na jednotném formuláři na tuto e-mailovou adresu:
podatelna-vua@army.cz nebo do datové schránky Ministerstva obrany ČR, což je povinná varianta pro držitele datové schránky – ID datové schránky VÚA: hjyaavk.
Archiv by měl do 30 dnů poslat odpověď (ale zvládají to podle aktuální situace i dříve), v níž bude uvedeno, jaké materiály k vašemu požadavku našli nebo nenašli a kde hledali (u vojáků z I. světové války se dívají i do evidence odboje z II. světové války). Doporučuji si lhůtu pohlídat, protože pracovník archivu může odpověď poslat tak, že bude vaši e-mailovou adresu do mailu s odpovědí ručně vypisovat a může v ní udělat překlep. To se mi stalo, ale vše jsme v další korespondenci operativně vyřešili.
Bude-li výsledkem rešerše více než 20 stránek kopií archivních materiálů, archiv vás na to upozorní, nabídne vám studium materiálů v badatelně (až bude otevřená) a napíšou, jak dlouho vám materiály budou v badatelně rezervovány. Cena za poslání kopií klasickou poštou je počítaná podle ceníku, který je dostupný na stránce VHA s dokumenty. U mé žádosti o rešerši celkem 9 vojáků našli materiály k 7 vojákům rakouské armády, z nichž 3 byli později také legionáři. Odhadovaná cena byla přes 1000 Kč, skutečná fakturovaná částka ale jen 650 Kč. Celkem silná obálka ke mě dorazila ani ne do dvou týdnů (odeslaná byla 8. den od potvrzení ceny). Toto proběhlo dlouho před 1. 2. 2024, tedy ještě podle starých pravidel, kdy archiv zasílal i více než 20 stránek.
Co se z materiálů dozvím?
Materiály jsou psané vesměs ručně, z doby Rakouska-Uherska německy, pak, samozřejmě, česky. Z kmenových listů se dá dozvědět například popis předka (výška, barva vlasů a očí, tvar obličeje apod.), jeho povolání… To hlavní je ale průběžně zapisované jeho fungování v armádě – odvod, výcvik, zařazování k jednotkám, případná zranění nebo „medaile“ (tedy udělené vojenské dekorace). U legionářů se dá najít datum a místo zajetí (to ještě jako rakouských vojáků), datum a místo jejich přihlášení k legiím, jejich zařazení do pluku (a případné přeřazování jinam), jejich návrat do nové republiky a podrobnosti k zařazení v nové čs.armádě, a to až do vyřazení z armády. U legionářů je trochu potíž v tom, že se jim poslužné spisy nemusely psát průběžně, což se týká hlavně sibiřských legionářů, u nichž ale zase najdete například jméno lodi, kterou se vraceli.
Připravte se na to, že ne všechny otázky vám materiály z VHA dovedou bezezbytku objasnit. Rozhodně doporučuji vyhradit si dost času na jejich studium, které bude nejčastěji spočívat v luštění německých slov vojenského slovníku, kterým většina z nás nejspíš ani nerozumí. Naštěstí jsou na genealogickém fóru nebo na jiných debatních místech (například na facebooku) lidé, kteří jsou ochotni nám v tomto luštění pomoci a v dobové vojenské „hantýrce“ se vyznají.
Formulář žádosti
Od 1. 2. 2024 se žádost o rešerši posílá pouze na jednotném formuláři, který je poměrně jednoduchý a obsahuje vysvětlivky.
Do kolonky „Objednávám rešerši/žádost o informace obsažené v archiváliích uložených ve VHA“ je nutné napsat informace o vojákovi ve tvaru: jméno, příjmení a datum (případně místo) narození hledané osoby.
Podrobné informace o žádosti a jejím vyřizování najdete na stránce Nová pravidla pro vyžadování informací o archiváliích uložených ve VÚA (vydáno 24. 1. 2024).
Dodatky
9. března 2024
Máte-li předky ze Slovenska a hledáte-li informace o jejich vojenské službě, pak doporučuji informační článek Kapitoly z vojenských dejín Slovenska 9. (Genealogický výskum) na webu Geni.sk.
1. února 2024
Vojenský ústřední archiv 1. 2. 2024 mění způsob vyřizování žádostí o informace o vojácích. Článek jsem proto přepracovala tak, aby poskytoval nyní platné informace (mj. jsem odstranila vzor žádosti, protože už se podává na jednotném formuláři). Zároveň na konec článku přidávám v této souvislosti nové odkazy.
6. dubna 2020
Kolega, který chce zůstat v anonymitě, mi dovolil zde zveřejnit tento jeho dodatek.
Dokumentaci vojáků má na starosti Vojenský historický archiv (VHA), ale ve skutečnosti jsou mnohé archivní materiály vojáků II. světové války uloženy na Slovensku. V Praze mají samozřejmě aspoň informaci aspoň o tom, aby mohli poskytnout osvědčení, že daná osoba byla v národním odboji.
Kmenové listy narozených v letech 1903–1910 byly v 80. a 90. letech skartovány s tím, že byly ponechány především listy příslušníků 2. čs. voj. zahraničního odboje.
Kmenové listy narozených v letech 1911–1920 jsou uloženy ve VHA Bratislava.
Kmenové listy narozených po r. 1921 se nacházejí ve VA Trnava.
31. března 2022
Vojenský ústřední archiv v souvislosti se spuštěním Digitální badatelny Ministerstva obrany zcela změnil své vlastní webové stránky i webové stránky svých archivů. Nám známé databáze, kartotéky i inventáře zůstaly přístupné, ale na jiných odkazech. Nově se objevila Digitální badatelna MO, která by, teoreticky, měla poskytovat dálkový přístup, a to i pro neregistrované badatele (alespoň do některých fondů).
Článek jsem proto opravila tak, aby poskytoval nyní platné odkazy. Zároveň přidávám také odkazy pro samostatné bádání, které zde dříve nebyly.
13. února 2023
Přidávám informace od jednoho čtenáře (moc za ně děkuji), který se letos snažíl získat informaze o své vlastní základní vojenské službě. Informace byly uloženy v archivu v Trnavě.
Vojenský archív – centrálna registratúra
Univerzitné námestie 2
917 00 Trnava
va-cr@mod.gov.sk
https://www.vhu.sk/zakladne-informacie-o-vha/
Čtenář svou žádost poslal mailem a obdržel potvrzení o převzetí žádosti, která by měla být vyřízena do třiceti dnů. Do této doby opravdu přišla odpověď, jejíž přílohou byly dokumenty jako přísaha, služební charakteristika a Evidenční list o osobě i průběhu vojenské služby, včetně fotografie. Chyběl posudek MNV z místa bydliště (přestože existoval). Zajímavé je, že v příloze nebyly údaje o hrazení poplatků (faktura).
S nad tato zkušenost pomůže i dalším čtenářům.
2. ledna 2024
Přidávám informaci od pana Michala Kuči, kterou napsal do komentáře k tomuto článku. Děkuji za ni a aby nezapadla, kopíruji ji ještě sem:
Z vlastní zkušenosti. Můj děda v meziválečném období sloužil jako četař déle sloužící u armády a v roce 1938 byl přijat k policii. V Archivu bezpečnostních složek se dochovaly jeho „papíry“ včetně Kmenového listu z armády. Pokud váš předek sloužil v policii nebo četnictvu, zkuste tento archív, aspoň v mém případě byli velmi vstřícní.
Odkazy
– Jednotný formulář žádosti o rešerši a o osobním studium v badatelně archivu (platný od 1. 2. 2024)
– Nová pravidla pro vyžadování informací o archiváliích uložených ve VÚA (vydáno 24. 1. 2024)
– stránka Dokumenty VHA > Ceník
– hlavní stránka webu VHA
– Vyhledávání v databázích VHA (padlých v I. a II. světové válce, příslušníků československých zahraničních jednotek za II. světové války i příslušníků československých legií.)
– Digitalizované kartotéky (abecedně řazené doklady padlých v 1. světové válce, letecké karty čs. příslušníků RAF a Wehrpassy (branné průkazy) příslušníků SS, kteří za II. světové války vykonávali vojenskou službu jako strážní v koncentračních táborech)
– Inventáře VHA (archivní pomůcky většiny fondů, dostupné vPDF)
– Badatelna Digitálního archivu Ministerstva obrany
– Vyhledání vojenské matriky (Lze vyhledávat, i když poněkud nešťastně, například pouze pro určité roky. U výsledku lze kliknout na ikonku oka, čímž se dostaneme rovnou na příslušnou matriku v Digitální studovně Ministerstva obrany /kramerius/.)
– Slovenský Vojenský historický archív (VHA) – Osobné spisy vojakov a poddôstojníkov
– Kapitoly z vojenských dejín Slovenska 9. (Genealogický výskum) (informační článek)
Toto jsou staré a již neplatné dokumenty, které zde nechávám pro případ, že by někdo potřeboval nahlédnout:
– Upozornění pro žadatele o informace z VHA (2014) (již není na webu VHA, odkaz vede na archivovanou verzi z 10. 10. 2018)
– Nové důležité upozornění pro žadatele o rešerše z VHA (2016) (již není na webu VHA, odkaz vede na archivovanou verzi ze 4. 11. 2018)
Děkuji, pomohla mi tato informace. V. Hamplová
Děkuji za zprávu. Jsem ráda, že některý z návodů, které mám zde na stránkách, pomůže i někomu dalšímu.
Dobrý den, velice oceňuji váš článek. Bez vás bych to hledala ještě hodně dlouho. Měla bych však jednu otázku – co (anebo spíše koho) všechno je nám VHU schopen poslat? Má otázka směřuje k domácímu odboji za 2. světové války. Děkuji. Kateřina
Dobrý den. Děkuji. Mám radost, že článek pomáhá dalším lidem v hledání předků. Pokud vím, pak materiály k účastníkům druhého odboje by ve vojenském archivu měly být také (prověřovali je i u „mých“ vojáků z 1. světové války). Určitě bych jim napsala. Možná by u některých mohla vzniknout potřeba doložit příbuznost. Přece jen jde o relativně nedávnou dobu a nemuselo uplynout 100 let od narození.
Dobry den, hledam predka Antonina Kalivodu, zemr. 18.3.1920 ve vojenske nemocnici Kromeriz. Vic o nem nevim a rada bych vice o nem neco zjistila.
Dekuji.
Dobrý den, myslím, že by nebylo marné také napsat vojenskému archivu žádost o informace. Archivní fondy vojenských nemocnic také spadají do jejich působnosti. Případně by vás mohli nasměrovat na nějaký další archiv. Držím vám palce.
Dobrý deň
Vďaka vášmu návodu sa mi podarilo dohľadať predka ktorý po skončení prvej svetovej vojny ostal žiť v Rusku ako ruský občan. Viete mi prosím poradiť ako dohľadať o ňom ďalšie údaje? Kam do Ruska písať…..?
Ďakujem
Dobrý den, jsem ráda, že vám článek pomohl. Bohužel o hledání v Rusku toho moc nevím. Možná vyzkoušejte toto: https://metrics.tilda.ws/ a případně i toto: https://www.neznamo.cz/genealogie/odkazy-hledani/?searchll=Matriky+z+archivu+v+Moskv%C4%9B Držím vám palce.
Dobrý den,
postupoval jsem přesně podle návodu, žádost odeslána 23.12.2022 a odpověď s rešerší od VHA dorazila 3.1.2023. Bohužel nenalezly informace o průběhu vojenské služby mého prapradědy, takže mi jen naskenovali a bezplatně zaslali kmenový list.
Mockrát děkuji za návod.
Dobrý den, děkuji, že jste zde popsal vlastní zkušenost. Je hezké vědět, že článek pomáhá. Nečekala bych od archivu takovou rychlost v období přelomu roku. Kmenový list je, myslím, dobrý výsledek. K mnohým vojákům se nedochovalo vůbec nic.
Mockrat dekuji za tento souhrn, popostrcil me, abych si take konecne vyzadala informace tohoto typu. Tak snad se neco objevi:)
Děkuji za zprávu a držím palce, ať pro vás něco najdou.
Z vlastní zkušenost. Můj děda v meziválečném období sloužil jako četař déleslousloužící u armády a v roce 1938 byl přijat k policii. V Archivu bezpečnostních složek se dochovaly jeho „papíry“ včetně Kmenového listu z armády. Pokud váš předek sloužil v policii nebo četnictvu, zkuste tento archív, aspoň v mém případě byli velmi vstřícní.
Děkuji za zajímavou a hlavně důležitou informaci. Zde v komentářích by mohla zapadnout, proto ji zkopíruji ještě jako dodatek článku.
Děkuji za informace zde uvedené. Velice mi pomohly a dnes jsem konečně udělal krok k získání informací o mém pradědovi. Více jak rok mi to trvalo. Teď jsem plný očekávání. Děkuji
Držím vám palce, ať vám přijde dobrá zpráva.
Dobrý den, moc Vám děkuji za radu,
pomocí této zprávy se snad dovím něco o svých dědech.
Je to pro mě velká pomoc a zároveň výzva. Díky ♥️