Emigrace do Austrálie

Čas čtení: 3 min.

Hledat předky a příbuzné, kteří emigrovali do USA, nebývá moc snadné i přesto, že existuje mnoho známých zdrojů údajů. Hledat ty, kteří odešli žít do jiných míst, jako třeba právě Austrálie, je ale pěkným oříškem. Emigrace od nás tam nebyla hromadná, proto nejdřív nemáme ponětí, kde začít. V posledních dnech jsem ale narazila na několik zajímavých odkazů, které by mohly pomoci.

National Archives of Australia

Vyhledávání v databázi Národního archivu Austrálie. Po vstupu na tuto adresu https://recordsearch.naa.gov.au/ dojde k přesměrování na základní vyhledávací formulář (Basic Search), odkud jde překliknout na hledání podle jmen (Name Search).
Zadala jsem příjmení Wolf a hledání ve všem bez časového omezení. No a sláva – našlo to i nějaké výsledky o naturalizaci. Po kliknutí na obrázek potištěných papírů (Digitized item) se zobrazila stránka s digitalizovanou žádostí o naturalizaci, která, samozřejmě, obsahovala mnoho podstatných údajů.
Takto se dá vyhledávat i v jiných formulářích, například v připlouvajících pasažérech (Passenger arrivals).

National Library of Australia

Národní knihovna Austrálie se hodí pro hledání příbuzných, kteří tam emigrovali. Funguje podobně jako naše Digitální knihovna, ale vyhledávat se dá nejen v knihách, novinách a časopisech, ale i třeba v archivovaných webech. Vyhledává velmi rychle a zobrazení je také celkem rychlé.

Immigrant Ships Transcribers Guild

Na stránce World War II Refugees to Australia se dají hledat pasažéři lodí, které v letech 1947 až 1966 připluly do Austrálie s emigranty. Není k tomu vyhledávač, takže je třeba otevřít každou loď a tam už je seznam (s minimem informací). Hledání je velmi pracné a zdlouhavé a myslím, že stejného výsledku se dosáhne pohodlněji a rychleji v Národním archivu Austrálie (viz výše). Nicméně stránka Immigrant Ships Transcribers Guild jako taková by mohla být zajímavá pro hledání migrantů kamkoli, i když už je opravdu hodně zastaralá.

 

A nakonec ještě placená služba

Births, Deaths and Marriages Victoria
Vyhledávání v matrikách australského spolkového státu Victora. Chce to trochu hledání na stránkách (nabízejí placené služby), ale nakonec se mi povedlo doklikat se k tomuto vyhledávači. Odkaz sem nemůžu zadat přímo, vyhledávač si generuje nějaký unikátní klíč, ale dá se do něj dostat ze stránky Search your family history kliknutím na fialové tlačítko hned v úvodu textu s nápisem „Search our records now“.
Testovala jsem, zda vyhledávač funguje a opravdu mi ukázal seznam výsledků na příjmení Wolf, úmrtí 1800 až 1900. Po kliknutí na zvolený výsledek se ukážou stejné údaje, jako v přehledu, plus malé náhledy čehosi a u nich tlačítko pro přidání do nákupního košíku zřejmě výpisu z matriky (opakuji, služby mají zpoplatněné).

 

Ilustrační obrázek článku: Ilustrovaná mapa Austrálie. The Illustrations by J. Marchant & Engraved by J.B. Allen. The Map Drawn & Engraved by J. Rapkin. Je součástí atlasu: The Illustrated Atlas, And Modern History Of The World Geographical, Political, Commercial & Statistical, Edited By R. Montgomery Martin, Esq. … The Maps Drawn & Engraved By J. Rapkin. H. Warren. J. Rogers. J. & F. Tallis, London & New York, 1851. Atlas je uložen ve sbírkách David Rumsey Map Collection. Samotná mapa je volným dílem. Reprodukci poskytuje Cartography Associates k nekomerčnímu užití na základě Creative Commons Licence (CC BY-NC-SA 3.0). V plném rozlišení je mapa na této stránce David Rumsey Map Collection.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.