Polský archivní portál Szukaj w Archiwach běžel od roku 2019 ve dvou verzích – staré na adrese szukajwarchiwach.pl a nové na adrese https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/. Starý portál už nebyl aktualizován, přesto byl hojně využíván. 31. 5 2021 byl starý portál vypnut a běží už pouze nový portál. V článku, který byl 22. 5. 2022 aktualizován, se dozvíte, jak je na novém portálu možné vyhledávat matriky.
Není to nejlepší zpráva z následujících důvodů.
Do nového portálu nebyly ze starého portálu přeneseny všechny archiválie
To se, bohužel, týká i pro nás poměrně důležitého fondu Úřadu péče o válečné hroby oblasti sboru č. V v Krakově („Zespół: 29/275/0 Wojskowy Urząd Opieki nad grobami wojennymi Okręgu Korpusu nr V w Krakowie“), který se pokouším (přesněji pokoušela jsem se) indexovat na mém druhém webu Halič a předkové. Práce jsem zastavila na počátku roku 2019, ale mám v plánu v nich pokračovat, až bude fond zveřejněn na novém portálu (i s tím, že nejprve postupně opravím staré odkazy za nové). Zatím nevím, kdy se tak stane, dokonce ani nevím, zda bude fond v novém portálu zveřejněn. Poslala jsem krakovskému archivu nový dotaz – zda nebo kdy přijde odpověď, nevím. Držme si palce.
V novém portálu je velmi obtížné vyhledávat
Vyhledávání na novém portálu dělá potíže i těm, kdo celý život žijí v Polsku, proto si nedovedu představit, jak tam dokážete něco najít bez jakékoli znalosti polštiny. Pokusím se vás proto alespoň maličko navigovat na vyhledání matrik.
Od 28. 5. 2022 už tento odstavec pro matriky neplatí (viz níže).
Jak v novém portálu vyhledat matriku
Kapitola byla aktualizována k 28. 5. 2022.
Portál Szukaj w Archiwach 28. 5. 2022 zprovoznil na adrese https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/wyszukiwanie-akt-metrykalnych speciální aplikaci, která omezuje vyhledání pouze na matriční knihy (je dostupná také z hlavní strany portálu tlačítkem „Wyszukiwanie akt metrykalnych“).
Její obsluha je velmi snadná – stačí zadat název obce (Miejscowość) a případně ještě hledání omezit na správné náboženské vyznání (Wyznanie). Nenajdete-li požadovanou matriku podle názvu obce, doporučuji vyhledávat podle názvu farnosti (ostatně takto to doporučují i v nápovědě). Některé názvy obcí/farností se vyskytují ve výsledcích několikrát z různých oblastí. Pak je možné je odlišit podle kraje (položka „Województwo do 1998r.“). Výsledek vyhledávání zahrnuje matriční knihy, které už mají zveřejněné skeny, ale i ty, které je ještě zveřejněné nemají a dokonce i ty, které ještě nebyly zpracovány do evidence portálu detailněji (nemají uvedenou položku „Numer zespołu“). S vyhledanými položkami se už dál pracuje v rámci běžných aplikací portálu, jak jsem zde už popsala (viz níže).
(Původní text návodu zde zachovávám pro případ, že by speciální aplikace pro vyhledávání v matrikách měla poruchu, ale odděluji ji až na konec kapitoly. Následující původní text stále platí.)
Najdete-li už správný fond (zespół) a kliknete na jeho číslo (Numer zespołu), dostanete se na stránku daného fondu. V horní části pod názvem, signaturou apod. uvidíte tyto položky:
Opis = Popis – stránka, na které právě jste).
Serie (N) = Série (N) – místo N je číslo a udává, kolik je v daném fondu tematických sérií (jedna z nich bude mít nejspíš v názvu text „Akta stanu cywilnego“. Výpis sérií je dobré si zobrazit a tam si najít právě sérii s matrikami (tedy právě s „Akta stanu cywilnego“).
Lista jednostek (N) = Seznam jednotek (N) – opět místo N je číslo a udává, kolik je v daném fondu archivních jednotek, tedy přímo matričních knih (nebo jiných hledaných archiválií). Opět doporučuji nechat si zobrazit seznam archivních jednotek, tedy matričních knih.
Skany (N) = Skeny (N) – opět místo N je číslo a udává, kolik je v daném fondu skenů, tedy například jednotlivých matričních dvoustran.
Kliknete-li si na zvolenou matriční knihu, zobrazí se vám její stránka. Zde si můžete zvolit, zda budete knihou listovat online nebo si ji stáhnete do počítače (celou nebo jen zvolené skeny). Kliknete-li na jakýkoli náhledový obrázek z matriky, budete přesměrováni na jinou aplikaci, která je určena k prohlížení archiválií. Pro prohlížení matrik nafocených jednostranně ještě celkem ujde, ale na prohlížení dvoustránkových obrázků matrik je naprosto nedostatečná. Výchozí zobrazení na 100 % je extrémně malé a zvětšovat jde pouze na 500 % – ve dvoustránkově nafocené matrice se písmo téměř nedá číst jak je maličké.
Já si proto matriky stahuji celé do počítače, kde už se číst dají. Ke stažení celé matriky je třeba kliknout na slovo „Wszystkie“ (označí se modrým puntíkem) a pak kliknout na modré tlačítko „Pobierz“. Kniha se stáhne do počítače komprimovaná ZIPem (tj. jako jeden balíček, který je dobré před prohlížením rozbalit – většinou by mělo stačit na balíček dvakrát poklepat kurzorem). Stahování by mělo fungovat i bez přihlášení. Soubor se nejspíš bude jmenovat „skany.zip“ – důrazně doporučuji přejmenovat tak, ať víte o jakou matriku přesně jde. Já si je pojmenovávám zhruba takto:
59_20_0_-_17_kakolowka_n_1888-1899.zip
kde na začátku je signatura, pak název obce či farnosti, pak zda jde o matriku N, O nebo Z, nakonci je rozpětí let.
Potřebujete-li další informace k hledání předků v Polsku, pak vás možná zaujme tento článek: Jak hledat předky v Polsku – stručný úvod.
Zde je asi na místě ještě připomenout, že mám na webu Malý genealogický slovníček základních výrazů v polštině, který by se vám mohl hodit.
Snad jsem vše popsala srozumitelně a teď už jen zbývá držet vám palce a přát vám úspěch při hledání.
V souvislosti s aktualizací článku k 28. 5. 2022
Následující text platil pro vyhledávání matrik do 27. 5. 2022 a stále platí pro případ, že by aplikace na zjednodušené vyhledávání matrik z nějakého důvodu nefungovala. Zachovávám zde proto tento text pro případ, že byste museli vyhledávat matriky bez použití speciální aplikace (viz výše).
Původní první část kapitoly „Jak v novém portálu vyhledat matriku“
Na vstupní stránce https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ napište do hledacího políčka název obce a klikněte hned vedle na obrázek lupy (nebo zmačkněte na klávesnici Enter).
Budete-li mít štěstí, pak uvidíte ve výsledcích hledání ve sloupci na levé straně jeden z nadpisů takto: „wyznanie:“, kde jednoduše zvolíte potřebné vyznání. Pak je třeba buď opět ťuknout do klávesy Enter nebo srolovat až dolu a v tomto levém sloupci kliknout na tlačítko „Zobacz“.
Další možností je ve výsledcích hledání najít v horní části stránky obrázek otevřené knihy, pod níž je text „Pradziad“, a kliknout na něj.
Matriky jsou v Polsku obvykle označeny jako „Akta stanu cywilnego“, ale nemusí to platit vždy – záleží na tom, jaké označení nebo popis použili v archivu.
V obou metodách filtrace se vám ale nemusí vždy zobrazit všechny dostupné matriky, proto uvádím ještě třetí možnost, kterou používám v případě, že se mi stále nedaří najít potřebnou matriku.
Do vyhledávacího políčka na vstupní stránce je pak třeba zadat „Akta stanu cywilnego“ (bez uvozovek). Na stránce s výsledky jich budou tisíce (momentálně 9283) a jen několik málo z nich bude zařazeno mezi matriky (viz druhá možnost s ikonou otevřené knížky Pradziad). Na levé straně sice stále uvidíte možnost výběru víry, ale to je třeba úplně vynechat (také je tam přiřazeno pouze několik málo matrik) a je lepší použít spíš omezení na hledané letopočty. Ty je nejlepší zadat přímo rozsahem letopočtů do položky označené „Data od“ a „Data do“ (nezapomeňte zaškrtnou čtvereček před touto položkou). Pak opět použijte Enter nebo modré tlačítko „Zobacz“.
(Mimochodem, asi si všimnete, že z udávaných 9283 vyhledaných položek jich je 10817 zařazeno k rozmezí let 1800-1899. Ano, je to nesmysl a přesně takhle tam funguje vyhledávání a filtrování – nespolehlivě.)
I tak bude stále ještě zbývat velké množství matrik k filtrování, protože to jsou všechny matriky z celého Polska současného i minulého. Je proto dobré alespoň tušit v jakých asi tak archivech by se mohly matriky nacházet a pokusit se dál filtrovat podle nich. K tomu slouží ve sloupci na levé straně položky pod nadpisem „Archiwum“. Archivy jsou tam řazeny podle počtu nalezených položek a je jich zobrazeno pouze několik. Další archivy lze zobrazit kliknutím na odkaz „pokaż więcej wartości“. Opět je třeba vedle názvu archivu zaškrtnout čtvereček a použít Enter z klávesnice nebo modré tlačítko „Zobacz“.
Nebuďte překvapeni, uvidíte-li mezi výsledky i fondy soudů, měst nebo okresů (powiat). Jednak portál primárně vyhledává i v popisech (lze vypnout zaškrtnutím položky „szukaj tylko w tytule, bądź nazwie materiału“) a jednak například na území Pruska a pruského záboru Polska se duplikáty matrik předávaly soudu a nikoli diecézi, jako na území rakouského záboru.
Jistě uvidíte, že mnoho (zatím spíš většina) fondů, které obsahují matriky, se zdá bez skenů. Nemusí to tak být vždy, proto doporučuji fond prozkoumat blíž i přes nápis „brak skanów/zdjęć“ v černém obdélníku u názvu fondu. Já si nechávám vypisovat vše, protože portál zároveň slouží i jako inventář fondů, ale klidně si můžete omezit vyhledávání pouze na fondy, které už mají nějaké skeny/fotky. K tomu slouží přepínač na levé straně nahoře popsaný jako „tylko zdjęcia i skany“.
Aktualizace
28. 5. 2022: Přepracování článku s ohledem na nově zprovozněnou aplikaci pro vyhledávání pouze v matrikách.